به سردی لبخند غروب...

عشق ، يعني لذت بردن از خوشبختي ديگران

باغبانی و مهندسی فضای سبز
ساعت ۱:٢۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٥/۱٤   کلمات کلیدی: مقالات ،اموزشی ،تحقیقاتی

باغ بوچارت در کانادا.
باغ بوچارت در کانادا.

باغبانی دانش و فن بررسی و پژوهش در میوه‌شناسی، سبزی‌شناسی، گل‌شناسی، فضای سبز پارک‌ها و بوستان‌ها و محیط زیست و همچنین استفاده از محصولات باغبانی در صنایع غذایی است.

 باغبانی در ایران

پرورش نهال ها، کشت درختان میوه مثل گردو، بادام، پسته، زردآلو، هلو، انار، انجیر، خرما، سیب، و گلابی از عهد باستان در سرزمین ایران معمول بوده است.

میوه‌های مناطق مختلف ایران مانند پسته دامغان، گلابی نطنز، طالبی سمسوری، انار ساوه و فردوس خراسان، زردآلوی آذربایجان، خربزه اصفهان، هندوانه شریف آبادی، زعفران و زرشک خراسان، خرمای خوزستان و کرمان وبم، انگور ارومیه و قزوین و دیم شیراز شهرت زیادی دارد. پرورش گل محمدی برای گلاب‌گیری در قمصر کاشان رواج دارد و منطقه بزرگ محلات زیر پوشش پرورش انواع و اقسام گلهای زینتی قرارگرفته است.

  • گل
  • میوه
  • سبزی
  • فهرست میوه‌ها
  • فهرست سبزی‌ها
  • فهرست گل‌ها

 مهندسی فضای سبز در ایران

اندیشیدن برای ساختن محیط زندگی بهتر ، مناسب تر و متناسب با شأن انسانها و شهروندان هدف و رسالت اصلی علم مهندسی فضای سبز ، مهندسی طراحی محیط و معماری منظر است . بهره گرفتن از ابزارهای سازه ای و المانهای زنده مانند فون و فلور که بسته به تبحر و دانش طراح و مجری استادانه کنار هم قرار میگیرند باعث خواهند شد که انسانها نهایت لذت را از محیط زندگی خود ببرند .

ایران از سال 1373 با تأسیس رشته مهندسی فضای سبز در دانشگاه تبریز در مقطع کارشناسی رسماً به جرگه کشورهای دارای علم آکادمیک Landscape پیوست . دانشگاه تهران نیز بخش مهندسی فضای سبز که از زیر مجموعه های گروه باغبانی محسوب میگردد را در سال 1379 راه اندازی کرد . در حال حاضر دانشگاه آزاد واحد های میانه ، ابهر و چالوس هم در رشته مهندسی فضای سبز اقدام به پذیرش دانشجو میکنند . در مقطع کارشناسی ارشد رشته طراحی محیط زیست در دانشگاه تهران و واحد تحقیقات و فن آوری دانشگاه آزاد تأسیس شده است . معماری منظر نیز در دانشگاههای تهران و شهید بهشتی و رشته ای با عنوان طراحی منظر در دانشگاه تربیت مدرس نیز در مقطع فوق لیسانس فعالیت میکنند .