به سردی لبخند غروب...

عشق ، يعني لذت بردن از خوشبختي ديگران

جبرئیل و خبر شهادت امام حسین علیه السلام قبل از ولادت
ساعت ۱۱:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۱٠/۱٩   کلمات کلیدی: امام حسین (ع)

یکی از ویژگی‌های امام حسین این است که جبرئیل مژده‌ی ولادت و خبر شهادت آن حضرت را پیش از تولدش برای پیامبر گرامی آورده است.
امام صادق علیه السلام فرمود: « جبرئیل بر محمد صلی الله علیه و آله نازل شد و گفت: ای محمد! خدا تو را به مولودی که از فاطمه متولد می‌شود مژده می‌دهد و بدان که امت تو، بعد از تو او را می‌کشند.»

پیامبر فرمود:« ای جبرئیل! سلام مرا به پروردگارم برسان. مرا به مولودی که از فاطمه متولد شود و امتم او را بکشند نیازی نیست.» جبرئیل به آسمان عروج کرد و آنگاه فرود آمد و دوباره همان سخن را گفت. پیغمبر نیز همان پاسخ را تکرار کرد. جبرئیل به آسمان بالا رفت و آنگاه فرود آمد وگفت:« ای محمد! پروردگارت به تو سلام می‌رساند و به تو بشارت می‌دهد که امامت و ولایت و وصایت را در نسل آن مولود قرار می‌دهد.»
آن‌گاه پیامبر فرمود: «راضی شدم.» سپس به فاطمه سلام الله علیها خبر فرستاد که خدا مرا به مولودی بشارت می‌دهد که از تو متولد می‌شود و پس از من امتم او را می‌کشند.

فاطمه پیغام فرستاد که مولودی را که امت تو، پس از تو بکشندش، نمی‌خواهم.
پیامبر به او خبر داد که خداوند تداوم امامت از نسل حسین علیه السلام و امر ولایت و وصایت را در نسل او قرار داده است. آن‌گاه فاطمه پیام فرستاد که راضی شدم.

  • در بعضی روایات آمده است که بعد از اینکه جبرئیل، خبر شهادت امام حسین علیه السلام را برای پیامبر آورد، پیامبر خبر را ابتدا به علی علیه السلام داد و او گفت: مولودی را که بعد از تو به شهادتش می‌رسانند، نمی‌‌خواهم.